Nasza codzienność coraz bardziej opiera się na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych nawet do wykonywania najprostszych czynności. Nikt teraz nie wyobraża sobie ręcznego wkręcania wkrętów czy szlifowania. W takich sytuacja wspomagamy się właśnie narzędziami pneumatycznymi.

Czym są narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia pneumatyczne to szczególny element wyposażenia każdego przydomowego warsztatu. W odróżnieniu od narzędzi akumulatorowych czy elektronarzędzi zasilane są sprężanym powietrzem. Dzięki temu odznaczają się dużą mocą i znaczną wydajnością. Podstawę stanowi w nich silnik napędowy o prostej budowie. Najczęściej wykorzystuje się silniki łopatkowe lub turbinowe. Niezwykle istotna okazuje się tu obecność zaworu otwierającego przepływ powietrza. Oczywiście powinny one podlegać regularnej konserwacji, jednak odznaczają się znacznie mniejszą awaryjnością niż ich zamienniki, a naprawa nie wymaga większej znajomości na mechanice czy elektryce. Ciekawą cechą, która wyróżnia narzędzia pneumatyczne spośród dostępnych na rynku typów narzędzi, jest brak generowania iskier w trakcie pracy, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Efektywność i moc to nie wszystko

Jednym z największych atutów narzędzi pneumatycznych jest ich duża moc, którą możemy sami regulować w zależności od wykonywanej czynności. Niezwykle istotny jest jednak gabaryt oraz ciężar tych urządzeń. Dzięki ich niewielkim rozmiarom praca okazuje się mniej męcząca, a samo zadanie wydaje się dużo przyjemniejsze i szybsze. Warto zauważyć, że wśród narzędzi pneumatycznych znajdują się takie produkty, jak:

● szlifierki;
● młoty;
● wkrętarki;
● polerki;
● gwoździarki;
● nożyce do blachy;
● wiertła do metalu.

Zazwyczaj w warsztacie korzystamy z nich do drobnych czynności, jednak nawet w krótkim okresie moglibyśmy odczuć zmęczenie i zniechęcenie do dalszej pracy, lecz niewielki gabaryt związany ze szczególną budową pozwala na uniknięcie takowej sytuacji.

Czas pracy narzędzi pneumatycznych

W przypadku narzędzi pneumatycznych istotna jest także żywotność, gdyż odznaczają się dużą wytrzymałością. To powoduje, że rzadziej ulegają awariom, a co za tym idzie, znacznie wydłuża się okres ich pracy. Dodatkowo prosta konstrukcja umożliwia szybką i bezproblemową naprawę. Warto pamiętać jednakże o regularnym olejowaniu silników łopatkowych, z którymi spotkamy się znacznie częściej niż z turbinowymi. W tym celu dobrze jest wyposażyć się w specjalny naolejacz montowany bezpośrednio do urządzenia.

Czy warto mieć narzędzia pneumatyczne w warsztacie?

Narzędzia pneumatyczne mają to do siebie, że ułatwiają wykonywanie nawet prostych czynności. Co ważne, znacznie przyspieszają tę pracę i są skuteczniejsze niż nasze ręce, co warto uznać za duży plus. Za pomocą tych urządzeń nie tylko wkręcimy śruby czy wkręty, ale także napompujemy opony w rowerze czy samochodzie, a nawet usuniemy piasek, pył oraz wióry przy użyciu sprężonego powietrza. W ten sposób szybko i kompleksowo poradzimy sobie z wszelkimi naprawami oraz innymi zadaniami.